25.06.2025 - Letní směs do ostřikovačů

Léto je tu a s ním i mušky na skle, prach z cest a špinavé čelní sklo. Správná letní směs do ostřikovačů vám pomůže udržet čelní sklo d
... celý článek

17.06.2025 - Jak připravit auto na dovolenou?

Chystáte se letos na dovolenou autem a chcete mít jistotu, že cesta proběhne bez problémů? Připravili jsme pro vás přehledný seznam věc
... celý článek

28.05.2025 - Jak se vyhnout přehřátí interiéru auta

Známe to všichni – po horkém dni nastoupíme do auta a interiér připomíná rozpálenou troubu. Existuje ale jednoduchá cesta, jak tomu jed
... celý článek

26.05.2025 - Výhody používání autoplachty v létě

Letní horka se blíží a tak určitě stojí za to připomenout, že autoplachta není jen zimní záležitostí ale že i během horkých letních měs
... celý článek

22.05.2025 - Jak se vyhnout znehodnocení paliva při dlouhém stání?

Věděli jste, že při dlouhém odstavení auta může benzín nebo nafta postupně ztrácet své vlastnosti? Může dojít k usazování nečistot, s
... celý článek

06.05.2025 - Nejčastější chyby při jízdě na dálnici

Doba výletů je v plném proudu a dálnice se tak pomalu stávají naším druhým domovem. Občas se tak každý z nás dopustí nějaké té chybičky
... celý článek

05.05.2025 - Tipy pro jízdu v koloně

Na silnicích právě začíná sezona různých oprav a omezení a s tím spojených kolon. Máme pro vás pár praktických tipů, jak během čekání v
... celý článek

30.04.2025 - Jak snížit spotřebu při každodenním dojíždění?

Každodenní dojíždění do práce nemusí vždy znamenat vysoké účty za palivo. Stačí pár jednoduchých triků a budete jezdit úsporněji a efek
... celý článek

16.04.2025 - Jarní údržba podvozku

Zima už je sice pryč, ale pod autem možná zanechala pořádnou spoušť. Posypová sůl a špína totiž mohou nenápadně způsobit korozi, která
... celý článek

14.04.2025 - Kdy je správný čas přezout na letní pneumatiky?

Přezouvání pneumatik je každoroční rituál, který zásadně ovlivňuje bezpečnost jízdy i životnost pneumatik. Víte, kdy a proč je ten sprá
... celý článek

10.04.2025 - Nákup nových pneumatik

Máme tady a jaro a s ním i výměnu pneumatik. Ať už právě kupujete nové pneumatiky či nikoliv, máme pro vás několik jednoduchých tipů pr
... celý článek

02.04.2025 - Správná péče o disky

Disky kol nejsou jen estetickou záležitostí – jejich správnou péčí prodloužíte jejich životnost a zvýšíte bezpečnost svého vozu. Přináš
... celý článek

Rady motoristům


Nejnovější články Dopravní nehody

Jak vyplnit záznam o dopravní nehodě

Evropský formulář neboli přesně Záznam o dopravní nehodě si můžete také stáhnout z internetu. Mezinárodní formulář má výhodu i v tom, že ho můžete použít i v případě, že se srazíte s cizincem, analogicky vám pomůže i v cizině – formuláře jsou totiž naprosto stejné, jen v jiných jazycích, souhlasí i čísla kolonek. Takže si s cizincem můžete vyměnit kopie. Zároveň se vám při pečlivém vyplňování nemůže stát, že na něco zapomenete.

V tiskopise jsou veškeré potřebné informace, které pojišťovna potřebuje pro likvidaci škody. Každý z účastníků nehody si pak nechá jednu kopii a jednu pošle, nejlépe do tří dnů, své pojišťovně.

Je třeba prokazatelně označit v záznamu viníka nehody. Nejčastějšími chybami při vyplňování záznamu o nehodě jsou nepodepsané formuláře, chybějící identifikační údaje a často také nepřesně zakreslená situace.

Na co si dát při vyplňování pozor:

Zajistit identifikační údaje všech účastníků a jejich vozidel, jména a bydliště jejich řidičů, jména a bydliště/sídla jejich vlastníků, údaje o pojištění (číslo zelené karty, číslo pojistné smlouvy, název pojistitele, platnosti zelené karty), prokazatelně označit v záznamu viníka nehody, podepsat záznam účastníky nehody (poškozený, viník).

Nejčastější chyby:

nepřesně zakreslená situace, nepodepsané formuláře, chybějící identifikační údaje.

Pokud budete mít pocit, že vám formulář na podrobný popis okolností dopravní nehody nestačí, je možné k němu připojit další papír s podrobným vylíčením mechanismu vzniku havárie. Podmínkou však je, že ho musíte v hlavním formuláři zmínit jako "Přílohu", datovat ho a také stvrdit podpisy obou řidičů. Jestliže bude některá z těchto náležitostí chybět, pojišťovna ho jako dodatek neuzná.

Formuláře seženete v každé pojišťovně, jsou unifikované. Může být od jakékoliv pojišťovny, ne jen od té, kde máte uzavřenou pojistku. "Je lepší vozit dva až tři, než žádný. Ideální je mít fotodokumentaci. Pokud je to možné, sežeňte si také kontaktní údaje na svědky nehody.

Při každé dopravní nehodě se doporučuje kontaktovat asistenční službu pojišťovny, u které je pojištěn a její pracovníci mu s řešením události pomohou.

Snad všechny pojišťovny mají speciální službu, kde řidič telefonicky či dokonce osobně na místě dostane přesné instrukce, co má dělat, jak má vyplnit záznam o nehodě a všechny ostatní užitečné informace.

Nedoporučuje se přijímat nabídku asistenčních služeb od poskytovatelů, kteří se náhodně objeví na místě nehody a nejsou smluvními asistenčními službami vaší pojišťovny, eventuálně smluvními asistenčními službami pojišťovny dalšího účastníka nehody. Tyto služby bývají někdy předražené a pojišťovna může odmítnout celou částku zaplatit.

FORMULÁŘ KROK ZA KROKEM

Důležité zásady:
- Protože je formulář propisovací, pište důrazně a čitelně.
- Pokud auto řídí jiný řidič, než který je pojištěný a z jehož pojistky se bude škoda hradit, je třeba, aby záznam podepsal i on.
- Po podpisech a oddělení listů není možné údaje měnit.

Co kam vyplnit:
1. Datum
Vyplňte co nejpřesněji datum a hodinu nehody, například 20. 1. 2010 ve 16.00.
2. Místo
Uveďte místo, kde se nehoda stala. Název ulice, číslo domu, mimo město kilometr silnice, na kterém došlo k bouračce. Pokud je blízko kilometrovník, zjistíte údaj z něj, jinak stačí méně podrobné určení místa. Například Nádražní ulice, Valašské Meziříčí, či dálnice D1, 79. kilometr u odpočívadla nedaleko sjezdu na Loket.
3. Zranění
Zaškrtněte, zda byli při nehodě zraněni lidé.
4. Věcná škoda na jiných vozidlech či předmětech
Zaškrtněte, zda při nehodě vznikla jiná škoda než na uvedených autech, třeba na pouliční lampě, svodidle,atd.
5. Svědci
Vypište co nejpřesněji údaje o svědcích, uveďte jméno, adresu trvalého bydliště, telefonní spojení, nejlépe na mobilní telefon, podtrhněte jméno spolujezdce.
6. Pojištěný/Pojistník (u vozidla A i u vozidla B)
Uveďte celé jméno a adresu trvalého bydliště majitelů každého z vozů, na něž je uzavřena smlouva o povinném ručení, vypište čísla telefonů, nejlépe mobilních.
7. Vozidlo
Vypište tovární značku a typ aut – údaje najdete v osvědčení o registraci vozidla, lidově zvaném "malý techničák". Stát registrace bude ČR, nejde-li o cizince. Rubrika Přípojné vozidlo se vyplňuje pouze tehdy, máte-li za autem přívěsný vozík.
8. Pojistitel
Uveďte název pojišťoven a případně adres poboček (není nezbytně nutné), u níž má každý z účastníků uzavřeno pojištění odpovědnosti za škodu (takzvané povinné ručení). Vyplňte číslo pojistky, které najdete na dokladu o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (zelené kartě). Zaškrtněte, zda máte havarijní pojištění.
9. Řidič
Vyplňte příjmení, jména a adresy řidičů obou vozů – například u vozidla B Jan Topol, adresa Zubří 8858, PSČ 724 64, ČR. Údaje nemusí být shodné s bodem 6.
Uveďte čísla řidičských průkazů, které najdete zpravidla na jejich dolním okraji, na nových plastových kartičkách je uvedeno pod pořadovým číslem 5. Doplňte, na kterou skupinu motorových vozidel oprávnění platí (u nových průkazů kolonka číslo 9 nebo rubová strana), a platnost průkazu.
10. Označte šipkou
Vyznačte šipkou přesně místo střetu, tedy například pravý bok auta A a levý bok auta B.
11. Viditelná poškození
Vypište stručně poškození vašeho vozu, například poškozený pravý blatník a pravé dveře, zničené pravé světlo.
12. Zaškrtněte odpovídající body
Zaškrtněte křížkem situaci obou vozů při nehodě, do čtverečku dole vypište počet označených políček. Pokud máte pocit, že to není dostatečné, můžete k formuláři připojit dodatečnou přílohu s přesnějším popisem havárie a vlastními slovy všechno popsat.
13. Nákres
Nakreslete podle uvedených bodů dopravní nehodu. Pokuste se o jasný náčrt silnice, šipkami vyznačte směr jízdy aut a jejich postavení v okamžiku střetu. Do plánku vepište také dopravní značky (nemusíte je kreslit) a jména ulic s vyznačením hlavní/vedlejší. Dvě šikmé čáry uvnitř piktogramu auta znázorňují jeho přední část.
14. Poznámky
Vypište vše, co považujete za důležité pro řešení nehody, případně to, co se nevešlo do kolonky poškození.
15. Podpisy řidičů
Oba řidiči musí formulář podepsat!

Autor článku:
JM
Vloženo: 2010-01-20
automobily-nahradnidily.cz