10.03.2023 - Příprava automobilu na jaro

Zkontrolujte letní pneumatiky

Řidiči mají povinnost používat zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března.
... celý článek

04.02.2019 - Péče o automobil v zimě

Kvalitní zimní obutí

Ano, tohle jste během letošní zimy slyšeli zcela jistě už stokrát. Ale nejde to znov
... celý článek

11.01.2017 - Zimní kapalina do ostřikovačů

Znáte tu situaci, kdy si v zimním období sednete do svého vozidla a pro lepší výhled skrze čelní okno ostřikovač… a ono nic? V tom pří
... celý článek

07.11.2016 - Výbava při cestě do zahraničí

Bulharsko
Všechna vozidla, kromě motocyklů, musí být vybavena hasícím přístrojem. Reflexní vesta je povinná pro k
... celý článek

07.11.2016 - Příprava vašeho auta na zimu

Své auto musíte na zimu připravit. Tato příprava se týká předevšim výměny pneumatik. Tato povinnost platí od 1. listopadu.

S
... celý článek

20.08.2015 - Originální díl nebo náhrada stejné kvality?

V některých médiích se objevuje kritika levných autodílů pocházejících od jiných výrobců než od výrobců originálních dílů. (dílů použív
... celý článek

08.06.2015 - Jak a kdy měnit olej

Výrobce neposlouchejte, radí odborníci. Olej v motoru měňte častěji, než předepisují výrobci, protože dlouhé intervaly mezi výměnami mo
... celý článek

03.06.2015 - Ekologická daň za přihlášení osobního vozidla staršího deseti let

Počet aut, za která budou muset majitelé při převodu zaplatit jednorázový ekologický poplatek, se rozšíří o 1,2 milionu. Nově půjde o 1
... celý článek

31.03.2015 - ČOI kontrolovala stáčení tachometrů v autobazarech

Dvě třetiny autobazarů porušují předpisy, zjistila Česká obchodní inspekce (ČOI). Při kontrolách odhalila tachometry stočené o stovky t
... celý článek

17.03.2015 - Měnit či neměnit? Toť otázka.

Majitelé aut s dosluhujícími zimními pneumatikami často odkládají jejich přezutí na letní, aby dojezdili zbytek vzorku. Je to riskantní
... celý článek

23.02.2015 - Pokuta dorazí i z Británie. Evropa propojuje registry.

Evropský parlament na zasedání ve Štrasburku schválil nový právní rámec ochrany osobních dat pro přeshraniční výměnu informací o doprav
... celý článek

16.02.2015 - Tisícům řidičů hrozí ztráta pojištění auta

Jedná se o auta mající v registru vozidel a ve velkém technickém průkazu stále statut tzv. polopřevodu, neboť majitelé auto na sebe při
... celý článek

Rady motoristům


Nejnovější články Opravy a údržba automobilu

Výměna brzdových kotoučů

Výměna brzdových kotoučů je nutná tehdy, když je opotřebení větší než povoluje výrobce vozidla. Opotřebení zjistíte jednoduše měřením tloušťky činné plochy brzdového kotouče a porovnáním s tabulkovými hodnotami nového kotouče. Minimální tloušťka je zpravidla vyražena nebo odlita i na hraně kotouče. Dále jen výměna při objevení prasklin nebo trhlin, případně při vylomení části kotouče.

 • Zajistěte vozidlo proti pohybu a zvedněte spolehlivým zvedákem. Bezpečnou polohu zajistěte stabilními podpěrami.
 • Demontujte kola a pozorně si prohlédněte brzdové kotouče. Kotoučem pomalu otáčejte a prohlédněte postupně vnitřní i vnější třecí plochu.
 • Při měření musíte měřit opotřebovanou třecí plochu, nefunkční hrana na obvodu kotouče se neměří, je spíš na závadu a měla by se odstranit.
 • Posuvným měřidlem změřte tloušťku brzdových kotoučů, je-li menší než předepsaný rozměr, musíte brzdové kotouče vyměnit.
 • Při prohlídce si všímejte házivosti kotouče, vydřené nebo popraskané třecí plochy. I toto jsou závady, pro které budete muset kotouče měnit.
 • Mírně poškozené nebo zkorodované třecí plochy kotouče můžete také nechat osoustružit. Pozor na dodržení minimální tloušťky. Stejně jako u brzdových desek i zde platí zásada že při vyměně kompletu (brzdový kotouč a brzdový segment) dosáhnete lepších brzdných výsledků. Montáž staré brzdové desky na nové kotouče má za následek nadměrné opotřebení brzdových desek.
 • Brzdové kotouče jsou na náboji kola zpravidla zajištěny jedním šroubem. Tento šroub pomocí šroubováku demontujte. Nejde-li šroub povolit, uvolněte ho poklepem přes trn nebo jiný čep stejného průměru.
 • Sejměte prachovky (ucpávky) a povolte dva vodící čepy třmenu nebo upevňovací šrouby držáku třmenu (podle typu brzd) a celý třmen i s držákem odklopte a zavěste na připravený háček.
 • Mezi brzdové desky můžete namísto kotouče vložit kousek pryžové hadice nebo dostatečně silný dřevěný špalík tak, aby brzdové desky nevypadly z brzdiče. Brzdovou hadici nemusíte odpojovat - ušetříte si tím složité odvzdušňování brzdové soustavy.
 • Nyní můžete kotouče demontovat z náboje kola. Jestliže jsou kotouče přirezlé k náboji, použijte odrezovací sprej a následně paličku.
 • Pečlivě očistěte dosedací plochu náboje kola, tím si připravíte prostor pro montáž nových kotoučů.
 • Nové brzdové kotouče jsou z výroby nakonzervovány tukem, který musíte před montáží odstranit. K odmaštění vám poslouží například technický benzín.
 • Brzdový kotouč nasaďte na náboj kola a zajistěte ho upevňovacím šroubem.
 • Vyndejte rozpěrnou hadici nebo kolík mezi brzdovými deskami a celý brzdový třmen i s držákem nasaďte na kotouč. Může se stát, že budete muset mírně zatlačit píst brzdového třmenu, abyste po roztažení brzdových desek uvolnily místo pro silnější nový kotouč.
 • Držák třmenu upevněte dvěma šrouby. Na upevňovací šrouby nebo čepy lehce naneste zajišťovací lepidlo na závity šroubů.
 • Opakovaně sešlápněte brzdový pedál, aby brzdové desky dosedly na kotouče.
 • Namontujte kolo a vozidlo spusťte na zem.
 • Zkontrolujte případně doplňte brzdovou kapalinu v zásobní nádržce.
 • Proveďte zkušební jízdu s pozvolným brzděním. Po ujetí přibližně 200 kilometrů se brzdové desky přizpůsobí kotoučům a brzdový účinek se stabilizuje.
 • Výměna brzdových kotoučů zadních kol je obdobná, s tím rozdílem, že je zde připojeno ovládání ruční brzdy. Mechanismus, případně lanovody nebo páky ovládání ruční brzdy je proto třeba uvolnit, aby bylo možno brzdový kotouč demontovat.


  Čerpáno z knihy OPRAVY AUTOMOBILŮ
  vydané nakladatelstvím COMPUTER PRESS, a.s., BRNO, Informace o knihách:
  ondrej.weigel@cpress.cz


  Vloženo: 2010-12-29
 • automobily-nahradnidily.cz