10.03.2023 - Příprava automobilu na jaro

Zkontrolujte letní pneumatiky

Řidiči mají povinnost používat zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března.
... celý článek

04.02.2019 - Péče o automobil v zimě

Kvalitní zimní obutí

Ano, tohle jste během letošní zimy slyšeli zcela jistě už stokrát. Ale nejde to znov
... celý článek

11.01.2017 - Zimní kapalina do ostřikovačů

Znáte tu situaci, kdy si v zimním období sednete do svého vozidla a pro lepší výhled skrze čelní okno ostřikovač… a ono nic? V tom pří
... celý článek

07.11.2016 - Výbava při cestě do zahraničí

Bulharsko
Všechna vozidla, kromě motocyklů, musí být vybavena hasícím přístrojem. Reflexní vesta je povinná pro k
... celý článek

07.11.2016 - Příprava vašeho auta na zimu

Své auto musíte na zimu připravit. Tato příprava se týká předevšim výměny pneumatik. Tato povinnost platí od 1. listopadu.

S
... celý článek

20.08.2015 - Originální díl nebo náhrada stejné kvality?

V některých médiích se objevuje kritika levných autodílů pocházejících od jiných výrobců než od výrobců originálních dílů. (dílů použív
... celý článek

08.06.2015 - Jak a kdy měnit olej

Výrobce neposlouchejte, radí odborníci. Olej v motoru měňte častěji, než předepisují výrobci, protože dlouhé intervaly mezi výměnami mo
... celý článek

03.06.2015 - Ekologická daň za přihlášení osobního vozidla staršího deseti let

Počet aut, za která budou muset majitelé při převodu zaplatit jednorázový ekologický poplatek, se rozšíří o 1,2 milionu. Nově půjde o 1
... celý článek

31.03.2015 - ČOI kontrolovala stáčení tachometrů v autobazarech

Dvě třetiny autobazarů porušují předpisy, zjistila Česká obchodní inspekce (ČOI). Při kontrolách odhalila tachometry stočené o stovky t
... celý článek

17.03.2015 - Měnit či neměnit? Toť otázka.

Majitelé aut s dosluhujícími zimními pneumatikami často odkládají jejich přezutí na letní, aby dojezdili zbytek vzorku. Je to riskantní
... celý článek

23.02.2015 - Pokuta dorazí i z Británie. Evropa propojuje registry.

Evropský parlament na zasedání ve Štrasburku schválil nový právní rámec ochrany osobních dat pro přeshraniční výměnu informací o doprav
... celý článek

16.02.2015 - Tisícům řidičů hrozí ztráta pojištění auta

Jedná se o auta mající v registru vozidel a ve velkém technickém průkazu stále statut tzv. polopřevodu, neboť majitelé auto na sebe při
... celý článek

Rady motoristům


Nejnovější články Dopravní nehody

Hasící přístroj a požár automobilu

V loňském roce podle statistik při požárech v dopravě zahynulo 42 lidí. O rok dříve hasiči napočítali při požárech v dopravě 51 tragických případů. Tragické prvenství patří v posledních letech roku 2006, kdy při požárech motorových vozidel zemřelo 132 lidí.

Požár motorového vozidla postupuje velmi rychle a proto je důležitý i velmi rychlý hasební zásah. Automobil může být ohněm kompletně zničen během dvou minut. Nechráněný člověk v plamenech přežije jen několik vteřin. Každé zranění popálením je však zásah do zbytku života.

Požár proto vždy ohlaste telefonicky na číslo 150, případně 112. Dále postupujte dle instrukcí operačního důstojníka.

Všeobecné zásady boje s ohněm na vozidlech

Při jakémkoli podezření na požár – kouř, je cítit že se něco pálí apod. – je třeba co nejrychleji a bezpečně zastavit.
Vypněte motor, a pokud je vozidlo vybaveno odpojovačem baterie, vypněte baterie. Již to mnohdy stačí, pokud požár vzniká od zkratu v elektroinstalaci. Většina požárů vzniká v motorové části nebo od rozpáleného výfuku.
Opusťte vozidlo a s připraveným hasicím přístrojem proveďte vizuální kontrolu.
Zjistěte, kde požár vznikl – stačí pohled pod vozidlo od zadní části až dopředu pod motor. Pokud se potvrdí požár či žhnutí, všichni by měli co nejrychleji opustit vozidlo a to do bezpečné vzdálenosti (deset metrů rozhodně nestačí) a mimo silnici.
Pokud hoří motorový prostor a máte hasicí přístroj, nikdy zcela neotevírejte kapotu! Haste nejprve jen s lehce pootevřenou kapotou motoru, abyste zabránili přístupu vzduchu. Pozor na popálení od rozžhavené kapoty! Hašení provádějte na zasažená místa.
Zároveň vyzvěte někdo ze spolucestujících a ohlaste požár na linku 150 nebo 112.
Nemáte-li hasicí přístroj k dispozici, lze použít na hašení zasaženého místa deku, kabát, či něco jiného, co by zabránilo přístupu vzduchu a požár se tak nemohl šířit. To platí jen v případě, že se jedná o začínající požár, ve stadiu žhnutí či malého zahoření.
V případě požáru většího celku, nebo nejste-li schopni požár uhasit, či nemáte-li dostatek hasících prostředků, počkejte na příjezd požární jednotky v bezpečné vzdálenosti.
V případě požáru většího celku, nebo nejste-li schopni požár uhasit, či nemáte-li dostatek hasících prostředků, počkejte na příjezd požární jednotky v bezpečné vzdálenosti.
Pokud možno, snažte se odklonit projíždějící vozidla, ale vše záleží na situaci a místě požáru. Bezpečnost vaše i ostatních účastníků je nejdůležitější!
Dojde li k požáru vozidla následkem dopravní nehody situace je podstatně složitější a jedná se hlavně o záchranu lidských životů.

Jaký hasicí přístroj a kam s ním?

Nejvhodnějším typem hasicího přístroje pro osobní vozidla je práškový hasicí přístroj.Měly by je prodávat a odborně poradit převážná část prodejen s autodíly a autodoplňky. Stačí malý kilový, nebo dvoukilový. Přípravek ve spreji nebo pěnový hasicí přístroj lze rovněž použít, nicméně v zimě může zamrznout. Hasicí přístroj umístěte co nejblíže řidiči, nejvhodnějším řešením je uchycení k podlaze pod jedním z předních sedadel, schránka před spolujezdcem atp. Hasicí přístroj pak můžete použít i jiným způsobem. Pokud se stanete účastníky dopravní nehody, vzpříčí se vám dveře a nemůžete tak opustit vozidlo, hasicí přístroj poslouží jako kladivo. Rozbijete jím skleněné výplně a vůz opustíte podobně rychle jako dveřmi.

Pokud vidíte jiného motoristu v nouzi, neváhejte a zastavte. Poskytněte pomoc! NEMYSLETE SOBECKY JEN NA SEBE! Nikdy totiž nevíte, kdy stejnou pomoc budete potřebovat sami. Jak se budete cítit, pokud vám v nouzi také nikdo nezastaví?


Vloženo: 2010-03-08
automobily-nahradnidily.cz