E-SHOP
AKCE - prodejní
AKCE - výprodej
SORTIMENT
OBCHODY - Partneři
AUTOSERVISY - Partneři
RADY MOTORISTŮM
DISKUSNÍ FORUM
O NÁS
KONTAKTY
SOUTĚŽE
22.01.2025 - Nejčastější chyby při tankování paliva
Nejčastější chyby při tankování paliva a jak se jim vyhnout
Tankování se může zdát jako rutinní úkol ale i tady
... celý článek
13.01.2025 - Jak vybrat ten správný olej?
Výběr správného oleje: Typy motorových olejů a jak vybrat ten nejvhodnější
Kvalitní motorový olej zajišťuje hladký
... celý článek
Veselé Vánoce a šťastný nový rok 2025
Děkujeme Vám za spolupráci v uplynulém roce a přejeme Vám klidné prožití vánočních svátků a mnoho úspěchů v novém roce.
... celý článek
20.12.2024 - Kontrola tlaku v pneumatikách
Proč je důležité (nejen) v zimě pravidelně kontrolovat tlak v pneumatikách?
Zima je pro automobilisty období
... celý článek
09.12.2024 - Provoz dieselu v zimě
Diesel v zimě: Jak zabránit problémům s naftou?
Dieselové motory mají mnoho výhod, nižší spotřebou počínaje a vyšším
... celý článek
02.12.2024 - Jak si poradit se zamrzlým zámkem
Jak si u auta poradit se zamrzlým zámkem nebo dveřmi
Zamrzlé zámky nebo dveře mohou během zimy čas od času postihnou
... celý článek
29.11.2024 - Topení a klimatizace v zimě
Topení a klimatizace v zimě
S příchodem zimy řidiče začínají trápit nízké teploty, mlžení oken a obecně snížený komf
... celý článek
25.11.2024 - Příprava ostřikovačů na zimu
Příprava ostřikovačů na zimu
Péče o ostřikovače je během zimního období zásadní pro zajištění dobré viditeln
... celý článek
22.11.2024 - Jak se správně starat o interiér vozu?
Údržba interiéru v autě
Interiér auta je místem, kde mnoho z nás tráví spoustu času – ať už jde o každodenní dojíždě
... celý článek
22.11.2024 - Jak efektivně používat tempomat?
Jak efektivně využívat tempomat při dlouhých cestách
Tempomat je jedním z nejužitečnějších pomocníků moderního řidič
... celý článek
21.11.2024 - Jak se připravit na dlouhou cestu autem?
Jak se připravit na dlouhou cestu autem
Čeká vás dlouhá cesta autem? Jedete na dovolenou, za rodinou nebo na
... celý článek
21.11.2024 - Jak prodloužit životnost auta?
Jak prodloužit životnost auta
Pro většinu lidí je auto jednou z největších investic a proto je
... celý článek
Rady motoristům
=== Vyberte téma ===
Bodový systém
Dětské autosedačky
Dopravní nehody
Dopravní předpisy
Ekologická dan u starších vozů
Jak bezpečně jezdit
Jak kupovat auto
Jaký přívěs lze táhnout za autem
Opravy a údržba automobilu
Ostatní témata
Pneumatiky
Pojištění
Používání bezpečnostních pásů
Povinná a doporučená výbava vozidel
Přeprava zavazadel
Přeprava zvířat
Registrace nového vozidla a ostatní změny v registru
Světla pro denní svícení
Zabezpečení vozidel
Zimní výbava
Nejnovější články
Dopravní nehody
Jak ohlásit dopravní nehodu
Nehody na silnicích se škodou do 100 tisíc korun řeší už přes rok řidiči sami mezi sebou. Z poloviny hlášení však není jasné, kdo je viník a kdo poškozený. Nahrává to nepoctivcům a roste i počet podvodných hlášení.
Podle pojišťoven se už většina řidičů naučila pro zápis o nehodě používat jednotný evropský formulář. V deseti procentech případů hlásí řidiči havárii, k níž není nutné volat policii, na obyčejném papíře. Kdo je viníkem a kdo poškozeným, není na první pohled zřejmé až z poloviny vyplněných formulářů.
Viníci dodatečně zkreslují údaje a odmítají nést vinu Slušný řidič, který nehodu nezavinil, se pak často diví, že je později všechno jinak. Pojišťovny hlásí, že přibývají počty případů, kdy šofér svou míru zavinění později popře a začne vše svalovat na druhého účastníka dopravní nehody. Evidují se i podvodná jednání, kdy řidiči do zápisu o nehodě dodatečně připisují nové důležité okolnosti, které změní celkový pohled na nehodový děj.
Jsou i případy, kdy jeden řidič zastraší druhého, aby vzal odpovědnost za vznik škody jen na sebe. Stalo se například, že poškozený řidič, který nehodu nezavinil, podepsal záznam o dopravní nehodě za obě strany. Možná při své naivitě ani netušil, že se vydává na tenký led pojistného podvodu.
Polovina zápisů o nehodě nemá kompletní údaje Podle pojišťoven chybí často přesný popis nehody a zakreslení plánku tak, aby šlo určit příčinu havárie a míru zavinění. Dobře popsat je třeba i rozsah poškození vozidel. Pojišťovny však potřebují mít podrobné údaje a podklady od účastníků nehody.
Stres a nervové vypětí mohou často vykolejit účastníka nehody natolik, že udělá školáckou chybu, jako mnozí před ním. Likvidace pojistné události se tak může značně zkomplikovat a přidělat slušným řidičům vrásky. Přinášíme osm praktických rad, jak zvládnout dopravní nehodu bez zbytečných potíží a finanční ztráty.
Osm rad: Jak zvládnout dopravní nehodu a nechybovat
1. V autě mějte vždy alespoň dva průklepové tiskopisy Užitečné je vozit s sebou nejlépe originální formulář s propisovací kopií nazvaný "Záznam o dopravní nehodě". Praktické je mít v autě více těchto formulářů, pro případ, že dojde ke střetu více vozidel. U nehody, které se zúčastní dvě vozidla, se vyplňuje jeden formulář, pro tři zúčastněná vozidla je potřeba vyplnit dva formuláře. Originální propisovací tiskopisy se dají získat v pobočkách pojišťoven. Jejich výhodou je, že se do nich údaje zapíší propisovacím perem najednou, na originál i kopii. Po oddělení obou listů se již zapsané údaje nesmějí dodatečně opravovat nebo připisovat. Originální tiskopis se tak nedá zfalšovat a dodatečně pozměnit jako například formulář, který nemá propisovací kopii.
2. Vyhodnoťte havárii s chladnou hlavou, odhadněte škodu Policii není třeba volat k nehodě, jestliže škoda na každém vozidle včetně přepravovaných věcí ve vozech nepřevýší 100 tisíc korun. Pokud nejste schopni odhadnout, zda je škoda pod stanoveným limitem, volejte raději policii. Rozsah poškození vozů a výši škody můžete z místa havárky telefonicky konzultovat i s poradenským centrem vaší pojišťovny. Proto je užitečné si poznamenat číslo call centra pojišťovny na Záznam o dopravní nehodě. Při zranění a smrtelném úrazu nebo při poškození komunikace, dopravního značení, fasády domu, zábradlí a dalšího cizího majetku, je nutné vždy přivolat policii.
3. Vyznačte postavení vozidel, pořiďte fotografie a další důkazy Při havárii nikdy neposouvejte vozidlo z místa střetu, dokud neoznačíte na vozovce všechny stopy, které doloží, jak se vozidla střetla a v jaké pozici nabouraná auta zastavila. Pro lepší prokázání vzniku nehody je užitečné nehodu nafotit kupříkladu pomocí fotoaparátu v mobilu nebo si na místě zajistit svědky. Fotodokumentací zachyťte rozsah poškození vozu, postavení vozidel, směr jízdy a dopravní značení komunikace. Pokud je vozidlo druhého účastníka nehody registrované na území cizího státu, pořiďte si fotodokumentaci řidičského průkazu a zelené karty řidiče. Vyplatí se rovněž kontaktovat z místa nehody i klientské centrum viníka a pojišťovně popsat celou situaci.
4. Jednejte s účastníkem havárie o míře zavinění Je-li zcela zřejmé, že havárii zavinil pouze jeden z účastníků dopravní nehody, pojišťovny doporučují připsat do Záznamu o dopravní nehodě jasnou formulaci: vozidlo A=viník", vozidlo B=poškozený. U nehody může být ovšem míra zavinění i částečná. V takovém případě je dobré sepsat a podepsat prohlášení, ve kterém účastníci nehody uznají svůj podíl zavinění. Přitom je dobré vědět, že záznam o nehodě a všechny doklady vždy vyhodnocuje specialista pojišťovny. Ten objektivně posoudí i celkovou míru zavinění jednotlivých účastníků. Pokud viník dodatečně svou vinu popře, musí prokázat a doložit například novým svědectvím, že se nehoda odehrála jinak.
5. Ve sporných či konfliktních případech raději volejte policii Jestliže je sporné, kdo nehodu zavinil, dojde ke konfliktu nebo se druhá strana není schopná dohodnout o podstatných okolnostech nehody, přivolejte raději policii. Volejte ji i v případě, když máte podezření, že druhý řidič je pod vlivem alkoholu nebo drog. Policii je nutné přivolat také v situaci, kdy nejste schopni odhadnout, zda škoda může překročit hranici 100 tisíc korun. Vyhnete se tak problémům při likvidaci škody i případnému krácení pojistného plnění.
6. Vyplňte záznam o dopravní nehodě, připojte své podpisy Jestliže se s účastníkem nehody shodnete na tom, že jde o havárii, k níž není nutné přivolat policii, je vaší povinností sepsat záznam o nehodě. Jinak hrozí pokuta ve výši 2,5 až 5 tisíc korun. Pokud pojištěný navíc neoznámí nehodu svému pojistiteli, může po něm pojišťovna požadovat náhradu toho, co za něj plnila. Tiskopis obsahuje všechny údaje, které pojišťovna potřebuje znát, aby byla schopná pojistnou událost řešit a poškozenému uhradit vzniklou škodu. Pozor je třeba si dát na to, aby nákres vystihoval postavení vozidel při střetu, zachytil dopravní značky na komunikaci a při havárii ve městě obsahoval také jména ulic. Zápis je nutné vždy podepsat, a to oběma účastníky dopravní nehody.
7. Zkontrolujte všechny zapsané údaje včetně podpisu Před rozdělením formuláře na dva díly si zkontrolujte, zda jsou vyplněné všechny nezbytné údaje a zda nechybí podpisy. Pečlivě si zkontrolujte nákres a projděte popis nehodového děje. Z údajů musí být zřejmé, jak k nehodě skutečně došlo, aby pojišťovna mohla objektivně vyhodnotit míru zavinění. Případné nesrovnalosti nebo chybějící údaje doplňte a teprve pak listy oddělte. Po oddělení listů totiž není možné do jednotlivých částí rozděleného formuláře cokoliv dodatečně vpisovat a pozměňovat. Každý účastník si ponechá jeden díl, je přitom jedno, kdo si vezme originál a kdo kopii.
8. Kontaktujte svou pojišťovnu, uschovejte důkazy Každý účastník dopravní nehody musí ohlásit co nejdříve nehodu své pojišťovně. V případě, že druhá strana dodatečně popře své zavinění, počítejte s tím, že vás pojišťovna požádá o vyjádření k novým skutečnostem a bude se snažit získat podklady, aby posoudila míru zavinění. Pečlivě si proto uschovejte veškerou fotodokumentaci pořízenou z místa nehody i kontakty na svědky, abyste v případě sporu doložili, jak nehoda
Autor článku:
JM
Tel:
571612487
Vloženo:
2010-01-21
automobily-nahradnidily.cz