02.04.2025 - Správná péče o disky

Disky kol nejsou jen estetickou záležitostí – jejich správnou péčí prodloužíte jejich životnost a zvýšíte bezpečnost svého vozu. Přináš
... celý článek

27.03.2025 - Kdy je nejlepší čas na servis klimatizace?

I když klimatizaci v autě často řešíme až s prvními letnímy vedry, ideální čas na její servis je právě teď – ještě před nástupem horkýc
... celý článek

20.03.2025 - Jarní doplňky do auta

Jaro je tady a s ním přichází ideální čas na přehled jarních autodoplňků, které by ve vašem vozidle určitě neměly chybět.


... celý článek

25.02.2025 - Jarní údržba automobilu

S prvním oteplením a blížícím se koncem zimy pomalu nastává čas na jarní údržbu vašeho vozidla. 🛠 Na co se tedy zaměřit?
... celý článek

19.02.2025 - Nabíječky autobaterií – mějte jistotu i v mrazu

Zima umí být neúprosná – hlavně pro vaši autobaterii. Pokud nechcete jednoho mrazivého rána zažít při startování nemilé překvapení, mám
... celý článek

11.02.2025 - Jak chránit auto před extrémními mrazy?

Jak chránit auto před extrémními mrazy?

Zima nepolevuje a tak stojí za to si připomenout, jak vaše auto před zim
... celý článek

22.01.2025 - Nejčastější chyby při tankování paliva

Nejčastější chyby při tankování paliva a jak se jim vyhnout

Tankování se může zdát jako rutinní úkol ale i tady
... celý článek

13.01.2025 - Jak vybrat ten správný olej?

Výběr správného oleje: Typy motorových olejů a jak vybrat ten nejvhodnější

Kvalitní motorový olej zajišťuje hladký
... celý článek

Veselé Vánoce a šťastný nový rok 2025

Děkujeme Vám za spolupráci v uplynulém roce a přejeme Vám klidné prožití vánočních svátků a mnoho úspěchů v novém roce.
... celý článek

20.12.2024 - Kontrola tlaku v pneumatikách

Proč je důležité (nejen) v zimě pravidelně kontrolovat tlak v pneumatikách?

Zima je pro automobilisty období
... celý článek

09.12.2024 - Provoz dieselu v zimě

Diesel v zimě: Jak zabránit problémům s naftou?

Dieselové motory mají mnoho výhod, nižší spotřebou počínaje a vyšším
... celý článek

02.12.2024 - Jak si poradit se zamrzlým zámkem

Jak si u auta poradit se zamrzlým zámkem nebo dveřmi

Zamrzlé zámky nebo dveře mohou během zimy čas od času postihnou
... celý článek

Rady motoristům


Nejnovější články Opravy a údržba automobilu

Výměna pojistek

Tavné
pojistky jsou velmi důležité součástky elektrických obvodů vozidla a závisí na nich veškerý chod elektrických zařízení ve voze. V hlavní pojistkové skříňce jsou pojistky s nožovými kontakty v různě barevném plastovém, u starších automobilů keramickém, tělese. Menší nožové tavné pojistky mají proudovou hodnotu od 5A do 30A stejně jako keramické. Větší tavné pojistky snesou větší proudové zatížení a jsou používány jako přídavné jistící zařízení.

V každé tavné pojistce je mezi kontakty upevněn tavný vodič, který se při zkratu zahřeje na tolik, že se přepálí a přeruší - vyřadí daný elektrický obvod z činnosti bez ohledu na vypínač, relé a zdroj energie. Pojistka takto vytvoří ochranu před zkratem a poškozením spotřebiče nebo kabelového svazku. Vozidlo je tak jištěno před požárem od elektrické soustavy vozu. Poškozenou tavnou nožovou pojistku poznáte podle přerušeného tavného drátku mezi kontakty pojistky nebo můžete jednoduše změřit zkoušečkou či voltmetrem, jestli přes pojistku prochází napětí.

Další tavné pojistky (tentokrát páskové) jsou určeny pro vyšší proudové zatížení některých důležitých obvodů. Například jsou zde pojistky pro alternátor, posilovač řízení, žhavení, ventilátor chladiče a systémy ABS / ASR / ESP.

Hlavní pojistková skříňka bývá umístěna buď uvnitř vozidla v palubní desce nebo v motorovém prostoru. Na krytu pojistkové skříňky je většinou přehledný seznam a označení očíslovaných pojistek. Schéma pojistek bývá i v návodu pro obsluhu vozidla. Podle čísel a znaků lze snadno vyhledat pojistku obvodu, který nepracuje a zkontrolovat ji nebo vyměnit za novou. V krytu pojistkového panelu najdete speciální plastovou pinzetu, kterou můžete pojistky vytahovat z držáků. Rukou lze pojistky demontovat jen velmi obtížně a kovové nástroje nejsou pro vodivost k demontáži vhodné. Přepálenou nebo roztavenou pojistku poznáte podle přerušeného tavného kovového pásku, který je upevněn mezi kontakty pojistky. Po vyjmutí přetavené pojistky si prohlédněte, jak je pojistka označena.

Každý elektrický obvod má totiž předepsanou pojistku se jmenovitou proudovou hodnotou. Jako pomůcka k rozlišení Vám pomůže i barva pojistky, která vždy přísluší určitému druhu pojistky. Přetavenou pojistku vždy nahraďte pojistkou se stejnou jmenovitou proudovou hodnotou. Nikdy nepoužívejte pojistky s větší jmenovitou proudovou hodnotou, jinak může dojít k těžkému poškození nebo i k požáru elektrické instalace vozidla. Použijete-li nevhodnou (silnější) pojistku, může se namísto tavného drátku pojistky přehřívat nebo spálit některý vodič v elektrickém obvodu, případně se může poškodit příslušný spotřebič a v krajním případě může dojít k zahoření. Pojišťovna pak v takovém případě zkoumá i správně zvolené tavné pojistky a nemusí vám vyplatit pojistné plnění. Přetaví-li se pojistka opětovně po zapnutí spotřebiče, musíte nejdříve odstranit příčinu poruchy. Nemá smysl opakovaně měnit pojistky. Zpravidla jde o zkrat ve spotřebiči (například spálená žárovka) nebo poškozený plusový kabel (izolace).

Pokud je na pojistku připojeno více obvodů, zkuste vadný obvod nelézt postupným zapínáním a vypínáním jednotlivých spotřebičů. po výměně pojistky zkontrolujte delším zapnutím příslušný elektrický obvod a uzavřete kryt pojistkové skříňky. Několikavteřinová kontrola může být nedostatečná, neboť k zahřívání vadného obvodu dojde až po několika minutách. Další páskové pojistky jsou umístěny v motorovém prostoru v držácích u akumulátoru. Zde jsou maticemi upevněny pojistky s proudovým jištěním až 175A. Proto je vhodnější tyto pojistky nechat vyměnit v odborném servisu nebo alespoň při výměně postupovat co nejpečlivěji.

Jednotlivé pásky pojistek se nesmí vzájemně dotýkat, nesmí být mechanicky poškozené a zkorodované. Na pojistkovém panelu u akumulátoru jsou tavné pojistky pro okruh klimatizace, automatickou převodovku a systémy ABS / ASR / ESP. Další nožové pojistky (u modelů s elektrickým přídavným topením) najdete na držáku relé za hlavní pojistkou skříňkou. Držák relé a přídavných pojistek topení je přístupný po odklopení a demontáži odkládací přihrádky u řidiče a otevření pojistkového panelu.

Autor článku: KM
Vloženo: 2009-12-04
automobily-nahradnidily.cz