21.11.2024 - Jak se připravit na dlouhou cestu autem?

Jak se připravit na dlouhou cestu autem

Čeká vás dlouhá cesta autem? Jedete na dovolenou, za rodinou nebo na
... celý článek

21.11.2024 - Jak prodloužit životnost auta?

Jak prodloužit životnost auta

Pro většinu lidí je auto jednou z největších investic a proto je
... celý článek

19.11.2024 - Jak snížit spotřebu paliva?

Jak snížit spotřebu paliva?

Rostoucí ceny pohonných hmot motivují spoustu řidičů hledat způsoby, jak snížit spotřebu
... celý článek

19.11.2024 - Jak pečovat o lak auta?

Jak pečovat o lak vašeho vozidla?

Péče o lak automobilu není jen otázkou estetickou ale také praktickou,
... celý článek

18.11.2024 - Aditiva pro automobily

Aditiva pro auta: Co jsou a jak mohou pomoci vašemu vozidlu?

Aditiva pro auta jsou speciální chemické přísady, které
... celý článek

15.11.2024 - Jak jezdit v zimě?

Jízda po sněhu

Jízda po sněhu je jednou z nejnáročnějších situací, se kterou se může řidič setkat. Aby byla jízda bez
... celý článek

15.11.2024 - Jak správně dolévat olej?

Zaparkujte na rovině

Zaparkujte vaše auto na rovném povrchu.Pokud by auto bylo nakloněné,tak by měření hladiny oleje
... celý článek

14.11.2024 - Co hrozí při překročení hladiny oleje?

Přetlak v klikové skříni

V klikové skříni motoru je určité množství místa, které je přizpůsobeno objemu oleje na ideá
... celý článek

06.11.2024 - Neplaťte zbytečně pokuty

Přezutí na zimní pneumatiky

Podle §40a zákona č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích je povinnost mít na
... celý článek

10.03.2023 - Příprava automobilu na jaro

Zkontrolujte letní pneumatiky

Řidiči mají povinnost používat zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března.
... celý článek

04.02.2019 - Péče o automobil v zimě

Kvalitní zimní obutí

Ano, tohle jste během letošní zimy slyšeli zcela jistě už stokrát. Ale nejde to znov
... celý článek

11.01.2017 - Zimní kapalina do ostřikovačů

Znáte tu situaci, kdy si v zimním období sednete do svého vozidla a pro lepší výhled skrze čelní okno ostřikovač… a ono nic? V tom pří
... celý článek

Rady motoristům


Nejnovější články Opravy a údržba automobilu

Nabíjení autobaterie

Při dobíjení
autobaterie se řiďte radami výrobce, které najdete v každém záručním listě nebo jsou uvedené na štítku autobaterie. Následující text obsahuje všeobecné rady, jak s autobaterií zacházet.

  • Autobaterii nabíjejte vždy vyjmutou z vozu nebo alespoň odpojenou od všech přívodních kabelů.
  • Před nabíjením uvolněte zátky jednotlivých článků a volně je položte na nalévací otvory tak, aby bylo zamezeno při plynování autobaterie vystřikování kyseliny ven z autobaterie.Tímto zároveň zamezujete taky tomu, že se bude měnit koncentrace elektrolytu v autobaterii neboť běžně se autobaterie dolévá v průběhu provozu již jenom destilovanou vodou. Zátky musí být položeny volně na otvorech!! Při nabíjení se autobaterie zahřívá, uvolňují se výpary a pokud by zátky nebyly uvolněny, mohlo by dojít k detonaci.(Některé opticky uzavřené akumulátory (bezúdržbové) mají na víku tzv. „magické oko“, které ukazuje stav nabití a výšku hladiny elektrolytu. Zelené zbarvení oka signalizuje nabitý akumulátor, tmavé zbarvení signalizuje, že je nutno akumulátor dobít, bílé zbarvení signalizuje, že akumulátor je nutné vyměnit. Tyto baterie, stejně jako baterie bez zátek, nevyžadují doplňování hladiny elektrolytu.
  • Proveďte kontrolu hladiny elektrolytu, je-li mezi značkami MIN a MAX, případně doplňte destilovanou vodou do požadované výše.
  • Dobíjení a skladování autobaterie provádějte v dobře větrané místnosti.
  • Propojte kladný pól autobaterie s kladným pólem nabíjecího zdroje a potom záporný pól autobaterie se záporným pólem nabíjecího zdroje. Nabíjecí zdroj zapněte až po spolehlivém připojení svorek. Při ukončení nabíjení postupujte v opačném sledu. Nikdy neodpojujte svorky z autobaterie při zapnutém nabíjecím zdroji! Při odpojování by mohla přeskočit jiskra a unikající výpary, které jsou prudce výbušné, by mohly způsobit výbuch.
  • Dobíjení provádějte alepoň dvakrát ročně, kontrolu hladiny elektrolytu alespoň jedenkrát za dva měsíce podle četnosti provozu.
  • Autobaterii udržujte v čistotě a suchu. Na plastovou nádobu autobaterie nepokládejte žádné vodivé předměty. Autobaterii nepokládejte na různé nerovnosti, mohlo by dojít k proražení jejího dna. Pozor na drobné kamínky.
  • Plně nabitá autobaterie vykazuje klidové napětí na kontaktech 12,5-15 V. Hustota elektrolytu ve všech článcích musí mít stejnou hodnotu 1,28 g/cm3. Hustoměr k měření elektrolytu není nijak drahý a můžete jej zakoupit v každé prodejně autodílů nebo i na benzinové pumpě.
  • Hodnota nabíjecího proudu je jedna desetina jmenovité kapacity akumulátoru. To znamená, že u autobaterie o hodnotě 45 Ah je to 4,5A. Nabíjení nižším proudem není na závadu, ba naopak, ale prodlužuje se nabíjecí doba. Při dostatku času na nabíjení a pro ty kdo chce maximálně prodloužit životnost autobaterie, je vhodné provádět ho dvakrát, anebo třikrát za sebou. To znamená, že jakmile dojde k zahřátí a plnému rovnoměrnému plynování, nabíjení přerušíme, autobaterii necháme vychladnout a po vychladnutí začneme nabíjet znovu.
  • Rychlé dobíjení vysokým proudem (intenzivní dobíjení v trvání 1 až 2 hodin) se nedoporučuje provádět, protože autobaterie by se mohla přehřívat a mohlo by dojít k poškození jejích desek a utěsněná baterie by se mohla zdeformovat, anebo i prasknout.
  • Baterii dobíjejte tak dlouho, až všechny články dostatečně a rovnoměrně plynují, to znamená, že na hladině uvidíte zřetelné bublinky, případně uslyšíte jemné šumění. Pokud ani před ukončením nabíjení články rovnoměrně neplynují, znamená to, že autobaterie již nemá uvedenou kapacitu a je nutno myslet na její výměnu.
  • Měření hustoty elektrolytu a měření napětí provádějte minimálně 15-30 minut po skončení nabíjení nebo dolévání destilovanou vodou.
  • Po cca dvouhodinovém odplynování můžete články uzavřít zátkami a autobaterii namontovat do vozidla.
  • Před delším odstavením vozidla z provozu autobaterii vyjměte z vozu, dobijte a uskladněte na teplém a suchém místě. I v tomto případě je potřeba ji ale průběžně dobíjet neboť u ní dochází k samovybíjení a to v rozsahu cca 1% denně. Vybití autobaterii škodí, snižuje její životnost a při hlubokém vybití může i zmrznout, což způsobí její výrazné poškození.
  • Pozor, elektrolyt z autobaterie je žíravina a při potřísnění těla nebo oděvu je potřísněné místo potřeba neutralizovat mýdlem nebo sodou.
  • Během dobíjení a asi 15 minut po skončení nabíjení uniká z autobaterie výbušný plyn. Proto se nesmíte přibližovat s otevřeným ohněm a v blízkosti autobaterie nesmí vznikat jiskry, jinak autobaterie, respektive ucházející výbušné plyny mohou explodovat.
  • Při jakékoliv práci s akumulátorem si chraňte zrak.


  • Rada:
    V zimě, při obtížném startování demontujte autobaterii a odneste do tepla. Těsně před odjezdem autobaterii znovu dejte do vozu a ihned nastartujte, motor nechte prohřát - tento trik vám usnadní nastartování studeného motoru.

    Autor článku: KM
    Vloženo: 2009-09-21
    automobily-nahradnidily.cz