02.04.2025 - Správná péče o disky

Disky kol nejsou jen estetickou záležitostí – jejich správnou péčí prodloužíte jejich životnost a zvýšíte bezpečnost svého vozu. Přináš
... celý článek

27.03.2025 - Kdy je nejlepší čas na servis klimatizace?

I když klimatizaci v autě často řešíme až s prvními letnímy vedry, ideální čas na její servis je právě teď – ještě před nástupem horkýc
... celý článek

20.03.2025 - Jarní doplňky do auta

Jaro je tady a s ním přichází ideální čas na přehled jarních autodoplňků, které by ve vašem vozidle určitě neměly chybět.


... celý článek

25.02.2025 - Jarní údržba automobilu

S prvním oteplením a blížícím se koncem zimy pomalu nastává čas na jarní údržbu vašeho vozidla. 🛠 Na co se tedy zaměřit?
... celý článek

19.02.2025 - Nabíječky autobaterií – mějte jistotu i v mrazu

Zima umí být neúprosná – hlavně pro vaši autobaterii. Pokud nechcete jednoho mrazivého rána zažít při startování nemilé překvapení, mám
... celý článek

11.02.2025 - Jak chránit auto před extrémními mrazy?

Jak chránit auto před extrémními mrazy?

Zima nepolevuje a tak stojí za to si připomenout, jak vaše auto před zim
... celý článek

22.01.2025 - Nejčastější chyby při tankování paliva

Nejčastější chyby při tankování paliva a jak se jim vyhnout

Tankování se může zdát jako rutinní úkol ale i tady
... celý článek

13.01.2025 - Jak vybrat ten správný olej?

Výběr správného oleje: Typy motorových olejů a jak vybrat ten nejvhodnější

Kvalitní motorový olej zajišťuje hladký
... celý článek

Veselé Vánoce a šťastný nový rok 2025

Děkujeme Vám za spolupráci v uplynulém roce a přejeme Vám klidné prožití vánočních svátků a mnoho úspěchů v novém roce.
... celý článek

20.12.2024 - Kontrola tlaku v pneumatikách

Proč je důležité (nejen) v zimě pravidelně kontrolovat tlak v pneumatikách?

Zima je pro automobilisty období
... celý článek

09.12.2024 - Provoz dieselu v zimě

Diesel v zimě: Jak zabránit problémům s naftou?

Dieselové motory mají mnoho výhod, nižší spotřebou počínaje a vyšším
... celý článek

02.12.2024 - Jak si poradit se zamrzlým zámkem

Jak si u auta poradit se zamrzlým zámkem nebo dveřmi

Zamrzlé zámky nebo dveře mohou během zimy čas od času postihnou
... celý článek

Rady motoristům


Nejnovější články Opravy a údržba automobilu

Opravy a údržba autobaterie

Dnešní automobily jsou z výroby vybaveny kvalitními bezúdržbovými
autobateriemi. Termín "bezúdržbové" ale neznamená, že se o akumulátory nemusíte starat vůbec. Vlivem rozkladu hlavně při vyšších teplotách v letním období dochází k úbytku vody, která se odpařuje z elektrolytu. Proto je třeba alespoň dvakrát ročně (nebo i častěji) zkontrolovat hladinu elektrolytu, případně dolít destilovanou vodu do jednotlivých článů na značku maximální výšky a také podle provozních podmínek zajistit stav nabití. Vůz, který jezdí jen po krátkých tratích, bude vyžadovat častější dobíjení autobaterie, protože kratší jízdou se autobaterie nestačí plně dobít. Automobil jezdící převážně delší trasy potřebuje dobití autobaterie jen občas.

Některé bezúdržbové autobaterie jsou vybeveny indikátorem nabití, který je umístěn v horní části. Stav nabití se potom orientačně zjišťuje podle barvy indikátoru. Zelená barva značí dostatečně nabitou autobaterii. Tmavší, případně černá barva značí, že autobaterie potřebuje dobít. Žlutá barva - průhledný indikátor ukazuje na nízký stav elektrolytu a proto je třeba autobaterii doplnit destilovanou vodou , případně dobít nebo v krajním případě autobaterii vyměnit za novou.

Klasická autobaterie (údržbová) se šroubovacími zátkami může být průhledná, takže stav elektrolytu můžete zkontrolovat pohledem zvenku. Hladina musí vždy dosahovat mezi rysky MIN a MAX. Elektrolyt musí zcela zakrývat všechny olověné články v baterii. Do jednotlivých článků autobaterie dolévejte pouze destilovanou vodu, nikdy samotnou kyselinu sírovou.

Jestliže je autobaterie vybitá, lze vůz nastartovat připojením autobaterie z jiného vozidla. Jakmile motor nastartuje, musíte zjistit příčinu selhání autobaterie, jinak se bude závada znovu opakovat.

Opravy autobaterie neprovádějte! Kvůli použitým technologiím to ani není možné a navíc to není rentabilní. Poškozenou autobaterii vyměňte za novou a tu poškozenou ekologicky zlikvidujte odevzdáním ve sběrném středisku nebo ho vraťte výrobci při nákupu nové autobaterie. Při pravidelné údržbě se zaměřte na kontrolu hladiny elektrolytu, na udržování autobaterie v čistotě a především na její bezvadné nabití. Pólové vývody (kontakty) udržujte suché , čisté bez koroze a bez usazenin, můžete je lehce potřít mazacím tukem proti působení vlhkosti. Na autobaterii nikdy neodkládejte žádné kovové předměty, mohlo by dojít ke zkratování a vybíjení.

Autor článku: KM
Vloženo: 2009-09-18
automobily-nahradnidily.cz