21.11.2024 - Jak se pipravit na dlouhou cestu autem?

Jak se pipravit na dlouhou cestu autem

ek vs dlouh cesta autem? Jedete na dovolenou, za rodinou nebo na
... cel lnek

21.11.2024 - Jak prodlouit ivotnost auta?

Jak prodlouit ivotnost auta

Pro vtinu lid je auto jednou z nejvtch investic a proto je
... cel lnek

19.11.2024 - Jak snit spotebu paliva?

Jak snit spotebu paliva?

Rostouc ceny pohonnch hmot motivuj spoustu idi hledat zpsoby, jak snit spotebu
... cel lnek

19.11.2024 - Jak peovat o lak auta?

Jak peovat o lak vaeho vozidla?

Pe o lak automobilu nen jen otzkou estetickou ale tak praktickou,
... cel lnek

18.11.2024 - Aditiva pro automobily

Aditiva pro auta: Co jsou a jak mohou pomoci vaemu vozidlu?

Aditiva pro auta jsou speciln chemick psady, kter
... cel lnek

15.11.2024 - Jak jezdit v zim?

Jzda po snhu

Jzda po snhu je jednou z nejnronjch situac, se kterou se me idi setkat. Aby byla jzda bez
... cel lnek

15.11.2024 - Jak sprvn dolvat olej?

Zaparkujte na rovin

Zaparkujte vae auto na rovnm povrchu.Pokud by auto bylo naklonn,tak by men hladiny oleje
... cel lnek

14.11.2024 - Co hroz pi pekroen hladiny oleje?

Petlak v klikov skni

V klikov skni motoru je urit mnostv msta, kter je pizpsobeno objemu oleje na ide
... cel lnek

06.11.2024 - Neplate zbyten pokuty

Pezut na zimn pneumatiky

Podle 40a zkona . 361/2000 Sb. o provozu na pozemnch komunikacch je povinnost mt na
... cel lnek

10.03.2023 - Pprava automobilu na jaro

Zkontrolujte letn pneumatiky

idii maj povinnost pouvat zimn pneumatiky v obdob od 1. listopadu do 31. bezna.
... cel lnek

04.02.2019 - Pe o automobil v zim

Kvalitn zimn obut

Ano, tohle jste bhem leton zimy slyeli zcela jist u stokrt. Ale nejde to znov
... cel lnek

11.01.2017 - Zimn kapalina do ostikova

Znte tu situaci, kdy si v zimnm obdob sednete do svho vozidla a pro lep vhled skrze eln okno ostikova a ono nic? V tom p
... cel lnek

Rady motoristm


Nejnovj lnky Opravy a drba automobilu

nekov zen - opravy

V okamiku, kdy se automobil pohybuje po vozovce, jeho kola jsou vystavena mnoha silm a rznm nrazm od nerovnosti. Nrazy se pak penej pes spojovac tye na zen a v pevodovce zen rzy zpsobuj opoteben. U starch automobil se pouvaly dva zkladn typy zen. Pro tuh pedn npravy pevodka se nekem a segmentem nebo se nekem a kolkem nebo maticov pevodka zen. Kad z tchto systm m sv vhody i nevhody a pochopiteln jsou rzn i zvady a monosti jejich oprav.

Vezmete-li v vahu celkov provoz vozidla, zjistte, e nejvce kilometr vozidlo najede v pmm smru. Tomu odpovd i opoteben pevodky zen, kter je nejvt vdy v tom mst, kde jsou kola v pmm smru. Vznik zde tedy mrtv chod - vle, kter je nedouc a nebezpen. Oprava je v tomto ppad jednoduch, sta vymezit axiln vli neku, poppad seizovacm excentrem piblit do zbru ozuben segment. Mrtv chod volantu mete odstranit jedin zsadn opravou a vymezenm vl vech ostatnch pohyblivch spoj celho kompletu zen.

Nezapomnejte, e na mrtv chod volantu maj vliv i vle v rejdovch epech uloen kola, ppadn v kulovch epech zen a pomocnch pkovch pevodech.

Mrtv chod volantu, to je vle volantu ve stedn poloze, kterou vm mohou kontrolovat technici pi kontrole na stanici technick kontroly a kterou muste absolvovat povinn kad dva roky (nov vz po tyech letech). Zatote volant na jednu stranu, nap. doleva tak, aby se vm natela ob kola. Jakoukoliv jednoduchou znakou si oznate polohu volantu a zante pomalu otet na druhou stranu, tedy vpravo. V okamiku, kdy se pohnou ob kola smrem vpravo, otet pestate a znovu si poznate polohu volantu. hel otoen volantu mez vmi oznaenmi body se nazv mrtv chod volantu.

Vrame se ale zpt k opravm jednotlivch st zen. Kulov klouby zen, kterm je zakonena vtina spojovacch a dcch ty, jsou na tych zpravidla naroubovny. Vlivem pohybu celho mechanismu se opotebovvaj. Samotn kulov hlavice je uloena vtinou v kulovch lkch. Cel kloub bv uzaven roubovac nebo nlisovou ztkou. Kdy je ztka roubovac, kloub mete rozebrat a jeho jednotliv sti opravit a promazat. Vetinou je vce opotebovan kulov hlavice ne jej lka. V takovm ppad je nejlpe zkusit sehnat hlavici novou. Pokud jsou opotebena lka (pouzdra) mete je zakoupit nov, ppadn u starch voz je nechat vyrobit a tepeln zpracovat.

To je ale pomrn drah. Ped mont novho pouzdra zahlate vechny otepy a ostr hrany na hlavici kloubu a pipravte si nov prachovky. Popraskan nebo roztren manety ihned vymte. Prach, kter se do epu dostane, zpsob jeho zaden a vy se nevyhnete jeho optovn oprav. Hlavici promate mazacm tukem, ppadn vyistte maznice a nakonec je vechny promate tlakovm mazacm lisem. Mazac tuk (nap. Madit A 00, Repsol Iberfarm 88) lze ke kloubm dostat i jednoduchm zpsobem. Jednodue sthnte manety, epy vyistte a do manet a ep vetete prstem nov mazac tuk. Potom nasute zpt manety a upevnte je sponami tak, aby se mezi kluzn sti nemohl dostat prach a vlhkost. U souasnch automobil pouijte na epy plastick maziva s psadou Li nebo Ca mdel, nkdy i s psadami tuhch maziv ( grafit, molyka) NLGI tdy 2.


erpno z knihy OPRAVY AUTOMOBIL
vydan nakladatelstvm COMPUTER PRESS, a.s., BRNO, Informace o knihch:
ondrej.weigel@cpress.cz


Vloeno: 2011-02-18
automobily-nahradnidily.cz